Превантивно-информационен център (ПИЦ)
Превантивно-информационния център събира, съхранява и анализира информация на общинско ниво, необходима за осъществяването, координирането и оценяването на програмите за борба срещу употребата и злоупотребата с наркотични вещества. Превантивните информационни центрове подпомагат общинските съвети по наркотични вещества при изготвянето и предоставянето на информация, във връзка с дейността им по чл.21, ал.1 до Националния съвет по наркотичните вещества.
Дейността на ПИЦ е насочена към всички млади хора на територията на общината в училищна възраст.
ПИЦ разработва програми за превенция на употребата на наркотични вещества: организира лекции, семинари и дискусии по тези теми с ученици, учители, родители, педагогически съветници и медицински специалисти от училищата.
Осъществява консултативна дейност, ранни и кратки интервенции с деца/младежи в риск, техните родители, както и насочване към лечение.
Провежда социологически проучвания, поддържа информационна система и база данни.
Повишава информираността на младите хора по проблемите, свързани с употребата на всички видове психоактивни вещества.
Разработва и издава информационни материали за проблемите, свързани с употребата на наркотични вещества – листовки, брошури, плакати и други.
Организира различни младежки инициативи с превантивна насоченост – кампании, конкурси, концерти, спектакли, спортни състезания.
Осъществява промоция на здравословен начин на живот.
Участва в изготвянето на Годишен доклад по проблемите, свързани с наркотиците и наркоманиите в България, като подпомага събирането на информация по основните индикатори на Европейския център за мониторинг на наркотици и наркомании.
Работи по две Национални програми:
- Национална програма за превенция на употребата на психоактивни вещества в училищна среда за ученици 5-7 клас „Кодово име живот“.
- Национална програма за универсална превенция срещу употребата на психоактивни вещества в гимназиален курс 8-11 клас „От връстници за връстници“.