Общински съвет по наркотични вещества и превантивно-информационен център - Разград

Кампании

picrz

picrz

Какво е вейпинг (е-цигари)? Електронните цигари са устройства, работещи с батерии, които се използват за нагряване на течност, за да се получи пара, която след това се вдишва – имитирайки акта на пушене. Това обикновено се нарича „изпаряване“. Електронните цигари се използват най-вече за изпаряване на никотинови електронни течности. Устройствата могат да се използват и за вдишване на други наркотици като Тетрахидроканабинол (канабис) или „електронни течности“ без никотин, които са направени от смес от химикали, включително разтворители, подсладители и аромати като плодове, близалки, кафе или алкохол. Устройствата обикновено приличат на цигари, пури или лули, както и на предмети от ежедневието като химикалки, USB флашки и по-големи цилиндрични или правоъгълни устройства. 

Как се използват? Електронните цигари използват топлина, за да превърнат разтвор на никотинова или неникотинова електронна течност в пара, която след това се вдишва. Хората ги пушат по различни причини: за да им помогнат да намалят или да спрат да пушат; заради убеждението, че са по-малко вредни от традиционните цигари; защото са по-евтини от традиционните цигари; имат по-добър вкус от традиционните цигари; може да се употребяват на места, където традиционните цигари са забранени; от любопитство; защото се считат за поприемливи от традиционните цигари. 

Вейпингът помага ли на хората да откажат тютюнопушенето? Няма достатъчно доказателства, че е-цигарите се използват като средство за отказване от тютюнопушенето. Въпреки че преминаването към вейпинг може да помогне на някои хора да се откажат от традиционните цигари, има опасения, че пушачите могат да станат двойни потребители както на електронни цигари, така и на тютюневи цигари и че бившите пушачи, които сега употребяват вейп, е по-вероятно да се върнат към настоящите пушачи.

Вейпингът по-безопасен ли е от традиционните цигари? Въпреки че е широко разпространено мнението, че вейпингът причинява по-малко вреда от пушенето на цигари, тъй като вейповете не съдържат тютюн (тютюнът съдържа по-голямата част от токсичните химикали, причиняващи рак) – все още не се смята за безвреден. Известни са рискове, свързани с всякакъв вид влияние на никотина върху развитието на мозъка, което означава, че бременните жени и юношите трябва да избягват цигарите. Никотинът може да увреди ДНК, да стимулира туморни образувания и е свързан с появата на различни видове рак. Има и свързани рискове от никотиново отравяне чрез поглъщане или при контакт с кожата на разтворите на електронната течност.

Качеството на производство на вейпинг устройствата е силно променливо. Значителни разлики в дизайна на продуктите и начина, по който хората ги използват, затрудняват определянето на потенциалното ниво на никотинова токсичност във всяко устройство или течност. Устройствата за вейп могат да бъдат модифицирани, за да доставят по-висока, по-вредна концентрация на никотин и да произвеждат повече токсични химически частици във вдишания облак от вейп.

Неизвестни химикали във вейповете: със или без никотин, всички разтвори за електронни течности, използвани при вейпинга, съдържат смес от нерегулирани и вредни химикали и добавки. Двете основни съставки, използвани във всички е-течности, са пропилен гликол и растителен глицерин, които се считат за безопасни в определени хранителни продукти. Въпреки това последиците за здравето от многократното нагряване и вдишване на тези химикали в белите дробове са относително неизвестни, като някои доказателства сочат, че са потенциално опасни. Вейповете могат също така да съдържат токсини като формалдехид и тежки метали като хром, алуминий, арсен, мед, олово, никел и калай – всички те причиняват неблагоприятни последици за здравето, включително рак. Други открити химикали включително летливи органични съединения (често срещани в бои и почистващи продукти), ултрафини частици (които увреждат белите дробове), 2-хлорфенол (използван в дезинфектанти) и други канцерогени. 2 Съдържанието на никотина, изписан върху върху вейповете, също може да бъде неточен – върху някои етикети неправилно е отбелязано, че не съдържа никотин и други потенциално токсични химикали.

МЛАДИТЕ ХОРА И ВЕЙПИНГЪТ

Съществуват опасения относно привлекателността на продуктите за вейпинг сред младите хора. Компаниите придават блясък на продуктите си, за да изглеждат готини или забавни, и създават вкусове, които излъчват усещането за сладост (като бонбони или плодов вкус), които се харесват на младите хора. В редица страни се забелязват обезпокоителни тенденции, показващи безкритично възприемане на цигарите сред юноши и деца.

Източник: https://adf.org.au/drug-facts/vaping-e-cigarettes/

 

Заместник-кметът Елка Неделчева поздрави участниците в конкурса на рисунка и компютърна рисунка на тема „Изгубени във времето между реалния и виртуалния свят“, организиран от Общинския съвет по наркотични вещества и Превантивно-информационен център към него при Община Разград. Г-жа Неделчева връчи и част от отличията на призьорите от четвъртото издание на творческата надпревара.
„Вашето участие в конкурса е доказателство, че вие, които сте си направили труда и с желание сте си предали творбите, сте се замислили върху това какъв е реалният и какъв е виртуалният свят, на кое можем безрезервно да вярваме и кое трябва да подлагаме на съмнение. Затова ви пожелавам винаги да се замисляте върху такива сериозни теми, за да отсявате доброто от лошото.“ – заяви заместник-кметът Елка Неделчева пред участниците в конкурса. Тя изрази удовлетворение, че конкурсът се е наложил като добро място подрастващите да изявят себе си.
За участие в конкурса, посветен на 11 февруари – Международния ден за безопасен интернет, са подадени 63 рисунки и 20 компютърни рисунки. Участниците са от 1 до 12 клас, повечето са от Разградска област, но има и автори от: Горна Оряховица, с. Раданово, Великотърновска област и град Мадан, Смолянска област.
Победителите получиха грамоти и ваучери за книжарница „Светлина“, на отсъстващите наградите ще бъдат изпратени допълнително – уточни председателят на ОбСНВ Станислава Петрова.
Творбите са оценени от жури в състав: Катя Тодорова – преподавател по изобразително изкуство в ОУ „Н.Й.Вапцаров“ гр.Разград, Теодор Даскалов – зам.-директор на ТМФЦ гр.Разград и Десимира Недкова – прокурор в Районна прокуратура гр.Разград.
Ето имената на наградените:
Първа възрастова група 1-4 клас
1-во място Виктор Лазаров – 4 клас, СУ „Георги Измирлиев“ гр. Горна Оряховица
2-ро място Оркун Зекерие – 4 клас, ОУ „Васил Априлов“ гр.Исперих
3-то място Симар Сабри – 3 клас, СУ „Христо Ботев“ гр.Разград
Поощрителна награда
Мелин Зикри – 4 клас, ОУ „Васил Априлов“ гр.Исперих
Специална награда от Общински съвет по наркотични вещества гр.Разград - Теодор Трифонов - 3 клас, СУ „Георги Измирлиев“ гр. Горна Оряховица
Втора възрастова група 5-8 клас
1-во място Миа Грънчарова – 6 клас, ОУ „Васил Левски“ гр.Разград
1-во място Магнолия Райкова - 6 клас, Школа по изобразително изкуство от ЦПЛР-ЦРД гр.Разград
2-ро място Моника Колева - 6 клас, ОУ „Васил Левски“ гр.Разград
2-ро място Фуат Ердинчев - 5 клас, Школа по изобразително изкуство от ЦПЛР-ЦРД гр.Разград
3-то място Гюлбие Боянова – 5 клас, ОУ „Елин Пелин“ с.Стражец
3-то място Мерчин Месут - 6 клас, Школа по изобразително изкуство от ЦПЛР-ЦРД гр.Разград
Поощрителна награда Дефне Динчер – 7 клас, ОУ „Васил Левски“ гр.Разград и Мерве Ахмед - 5 клас, Школа по изобразително изкуство от ЦПЛР-ЦРД гр.Разград
Специална награда от Районна прокуратура гр.Разград- Гьокче Али - 6 клас, ОУ „Христо Ботев“ с.Лудогорци, общ. Исперих
Специална награда от Общински съвет по наркотични вещества гр.Разград - Нели Алекова – 5 клас, ОУ „Елин Пелин“ с.Стражец
Трета възрастова група 9-12 клас
1-во място Ивалина Атанасова – 11 клас, СУ „Отец Паисий“ гр.Мадан, обл. Смолян
2-ро място Симона Угриноска – 10г клас, ПГИ „Робер Шуман“ гр.Разград
КОМПЮТЪРНИ РИСУНКИ
Първа възрастова група 1-4 клас
1-во място Пламена Петрова - 4 клас, ЦПЛР-ЦУТНТ гр.Разград
2-ро място Михаила Петрова - 2 клас, ЦПЛР-ЦУТНТ гр.Разград
3-то място Беррин Адем - 4 клас, ЦПЛР-ЦУТНТ гр.Разград
3-то място Драгомир Драгнев - 4 клас, Школа по дигитално изкуство от ЦПЛР-ЦРД гр.Разград
Поощрителна награда - Гюлюмсер Расимова - 3 клас, СУ „Христо Ботев“ гр.Разград
Втора възрастова група 5-8 клас
1-во място Ердал Кадир – 5 клас, ОУ „В.Априлов“ гр.Исперих
2-ро място Ата Метхиев - 6 клас, Школа по дигитално изкуство от ЦПЛР-ЦРД
3-то място Райна Николова - 6 клас, Школа по дигитално изкуство от ЦПЛР-ЦРД гр.Разград
Поощрителна награда - Божидар Димитров - 5 клас, Школа по дигитално изкуство от ЦПЛР-ЦРД гр.Разград
Трета възрастова група 9-12 клас
1-во място Мария Игнатова – 9 клас, ПГИ „Робер Шуман“ гр.Разград.
 

 

IMG 4807

IMG 4808

IMG 4809

IMG 4810

IMG 4811

IMG 4812

IMG 4813

IMG 4814

IMG 4815

IMG 4815

IMG 4816

IMG 4817

IMG 4818

IMG 4819

IMG 4820

IMG 4821

IMG 4848

IMG 4850

IMG 4851

IMG 4852

IMG 4853

IMG 4854

IMG 4855

IMG 4856

IMG 4857

IMG 4858

IMG 4859

 

 

 

 

 

 

В навечерието на 14 февруари – Празника на влюбените - Общински съвет по наркотични вещества и Превантивно-информационен център проведоха поредната си инициатива с доброволците към двете структури.
Гост-лектор беше Катя Теофилова от Регионална здравна инспекция-Разград. Тя представи Националната кампания "Предай нататък - любовта, не вируса". Младежите бяха запознати с най-важните неща, които трябва да знаят за заболяването СПИН и вируса на ХИВ, както и за болестите, предавани по полов път.
Екипът на ОбСНВ и ПИЦ благодари на г-жа Теофилова за поредната съвместна инициатива, която се провежда в партньорство между Общински съвет по наркотични вещества и Регионална здравна инспекция - Разград.
От РЗИ бяха осигурени и раздадени превантивни материали и презервативи за училищата, чиито представители участваха в срещата - ППМГ„Акад. Н.Обрешков“, ПГИ„Робер Шуман“, ПГПЧЕ„Екзарх Йосиф“, ПГХТБТ„Мария Кюри“ и НПТГ„Шандор Петьофи“/. В днешния ден те бяха раздадени от доброволците на техните връстници в петте гимназии.
 
 

 

 
По повод Международния ден за безопасен интернет, който тази година се отбелязва на 11 февруари и е под мотото „Заедно за по-добър интернет“, Общинският съвет по наркотични вещества и Превантивно-информационния център към него организираха превантивно-информационна среща с доброволците към Общинският съвет по наркотични вещества.
Участие взеха ученици от ППМГ„Акад.Н.Обрешков“, ПГИ„Робер Шуман“, ПГХТБТ„Мария Кюри“, ПГПЧЕ„Екзарх Йосиф“. Гост-лектори бяха прокурорите към Районен прокуратура - Разград – прокурор Десимира Недкова и прокурор Зорница Цветкова.
Прокурор Десимира Недкова говори за основни рискове в онлайн пространството, на които са изложени младите хора, начини за справяне с тях, за зависимостите и последствията, такива, които са свързани повече с емоциите и тяхната душевност, като кибертормоз, порнография, различни видове насилие и злоупотреби с лични данни. Тя даде съвет на младите хора, които стават жертва на агресивно поведение в интернет, да не реагират и да не отговарят на провокации и да не дават възможност на отсрещната страна да продължи с тормоза. Важно е децата да знаят, че веднъж изпратени снимките, съобщенията, не се губят в интернет пространството и след изпращане, те вече нямат контрол над тях – обясни прокурор Недкова.
Друга много актуална тема, която стана акцент в началото на срещата, и по която говори прокурор Цветкова – беше за употребата на вейп. Никотинът е основният агент в обикновените и електронните цигари и е силно пристрастяващ, той е токсично вещество и, когато се предозира с него става и животозастрашаващо. Много употребяващи електронни цигари получават повече никотин, отколкото биха получили от традиционния тютюнев продукт. Вейповете съдържат много опасни химикали, както е възможно също да съдържат и наркотични вещества, като THC и HHC. Прокурорът говори и за хексахидроканабинола, който е най-новият полусинтетичен канабиноид и е свързан със събитията от последните месеци и седмици за употребата на вейп от подрастващи.
Срещата между доброволците и прокурорите продължи и с разговори по други ежедневни теми.
 
 

  

 

 

От 6 до 8 юни екип от Общински съвет по наркотични вещества – Станислава Петрова – председател на Общински съвет по наркотични вещества

Фокусът на Световния ден без тютюнопушене през 2024 година, е насочен към младите хора и бъдещите поколения, които имат право да растат в свят без тютюн.

По данни на СЗО тютюневата индустрия влияе и пречи на младите хора, харчейки около 8 милиарда долара годишно за различни форми на реклама, насочена основно към тях.

На 22 и 23 април 2024г. Общинският съвет по наркотични вещества и Превантивно-информационния център към него организираха и проведоха обучителен семинар за медицински специалисти, работещи в училища в Община Разград,

Страница 1 от 21